A képzés célja felkészült, nyelvtudással rendelkező építőmérnökök képzése, akik alkalmasak építési, fenntartási és üzemeltetési, vállalkozási és szakhatósági feladatok ellátására, a képzésnek megfelelő tervezési és egyszerűbb fejlesztési feladatok önálló megoldására, bonyolultabb tervezési munkákban való közreműködésre. A jogszabályban meghatározott tervezői és a vezető tervezői jogosultság az előírt gyakorlati idő után az elvégzett ágazat és azon belüli szakiránynak megfelelően szerezhető meg. Kellő mélységű elméleti ismeretekkel rendelkeznek a képzés második ciklusban történő folytatásához.
Építőmérnöki alapképzési szak
- Az alapképzési szak megnevezése: építőmérnöki (Civil Engineering)
- Az alapképzési szakon szerezhető végzettségi szint és a szakképzettség oklevélben szereplő megjelölése:
- végzettségi szint: alapfokozat (baccalaureus, bachelor; rövidítve: BSc)
- szakképzettség: építőmérnök
- a szakképzettség angol nyelvű megjelölése: Civil Engineer
- Képzési terület: műszaki
- Képzési ág: építőmérnöki és műszaki földtudományi
- A képzési idő félévekben: 8 félév
- Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 240 kredit
- A képzési ágon belüli közös képzési szakasz minimális kreditértéke: - ;
- A szakirányhoz rendelhető minimális kreditérték: 46 kredit;
- A szabadon választható tantárgyakhoz rendelhető minimális kreditérték: 12 kredit;
- A szakdolgozathoz rendelt kreditérték:15 kredit;
- A gyakorlati ismeretekhez rendelhető minimális kreditérték: 68 kredit;
- Intézményen kívüli összefüggő gyakorlati képzésben szerezhető minimális kreditérték: -
- Az alapképzési szak képzési célja, az elsajátítandó szakmai kompetenciák: A képzés célja felkészült, nyelvtudással rendelkező építőmérnökök képzése, akik alkalmasak építési, fenntartási és üzemeltetési, vállalkozási és szakhatósági feladatok ellátására, a képzésnek megfelelő tervezési és egyszerűbb fejlesztési feladatok önálló megoldására, bonyolultabb tervezési munkákban való közreműködésre. A jogszabályban meghatározott tervezői és a vezető tervezői jogosultság az előírt gyakorlati idő után az elvégzett ágazat és azon belüli szakiránynak megfelelően szerezhető meg. Kellő mélységű elméleti ismeretekkel rendelkeznek a képzés második ciklusban történő folytatásához.
- Alapfokozat birtokában az építőmérnökök - a várható szakirányokat is figyelembe véve - képesek az elvégzett ágazatnak és szakiránynak megfelelően:
- kellő szakmai gyakorlat után tervezői és vezető tervezői jogosultság megszerzésére,
- egyszerűbb fejlesztési feladatok önálló megoldására,
- irányítás mellett érdemi mérnöki közreműködésre bonyolultabb tervezési munkákban,
- az egyenlő esélyű hozzáférés elvének alkalmazására,
- munkavédelmi feladatok megoldására.
- Alapfokozat birtokában az építőmérnökök - a várható szakirányokat is figyelembe véve - képesek az építőmérnöki szakma teljes területén:
- műszaki vezetői tevékenység végzésére,
- építési műszaki ellenőri tevékenység végzésére,
- építési, akadálymentesítési, fenntartási és üzemeltetési, vállalkozási és szakhatósági feladatok ellátására,
- településmérnöki és településüzemeltetési feladatok ellátására az önkormányzatok területén.
- Alapfokozat birtokában az építőmérnökök - a várható szakirányokat is figyelembe véve - képesek az elvégzett ágazatnak és szakiránynak megfelelően:
- A törzsanyag (a szakképzettség szempontjából meghatározó) ismeretkörök:
- természettudományos alapismeretek: 46-57 kredit
- matematika (min.12 kredit), fizika, informatika, mechanika, építőipari kémia, építőipari ábrázolás, az intézmény hagyományainak és lehetőségeinek megfelelő további természettudományos alapismeretek;
- gazdasági és humán ismeretek: 18-34 kredit
- mikro- és makroökonómia, menedzsment és vállalkozás-gazdaságtan, jogi és államigazgatási ismeretek, az intézmény hagyományainak és lehetőségeinek megfelelő további gazdasági és humán alapismeretek;
- szakmai törzsanyag: 80-118 kredit
- anyagismeretek, szerkezetek, geotechnika, közlekedési létesítmények, települési és környezetmérnöki ismeretek, akadálymentesítés, vízi létesítmények, geoinformatika, az intézmény hagyományainak és lehetőségeinek megfelelő további, a törzsanyag részét képező ismeretek.
- természettudományos alapismeretek: 46-57 kredit
- Szakmai gyakorlat: Az intézményen kívül teljesítendő szakmai gyakorlat kritériumfeltétel. A szakmai gyakorlat külső szakmai gyakorló helyen, intézményben, erre alkalmas szervezetnél, vagy felsőoktatási intézményi gyakorlóhelyen teljesítendő, legalább 6 hétig tartó gyakorlat.
- Idegennyelvi követelmények: Az alapfokozat megszerzéséhez legalább egy idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2) komplex típusú nyelvvizsga vagy ezzel egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél megszerzése szükséges.
Legutóbbi frissítés:
2022. 07. 22. 13:39