Hatékonyságnövelő Tréning a DE Műszaki Karán - Az EDC Debrecen vállalkozásfejlesztési programja

A Műszaki Menedzsment és Vállalkozási Tanszék is részt vesz az EDC Debrecen által indított képzési programban, mely középpontjában az energetika, a hatékonyságnövelés és az emberközpontú vállalati kultúrák állnak.

A tanszék címzetes docensei, Gurabi Attila és Mátrai Norbert azokat a lean szemléletekből adódó módszereket mutatja be, melyekkel egy vállalkozás sikeres tud lenni. 

Az EDC Debrecen Város- és Gazdaságfejlesztési Központ több fronton is igyekszik támogatni a helyi és környékbeli vállalkozások fejlődését. Ennek érdekében többek között külső szakértők bevonásával térítésmentes tréningprogramokat szervez a hely KKV-k tulajdonosai, vezetői számára, melyek alapvető célja a szemléletformálás. A „B2030 – Hatékony vállalkozások” program első tréningjére a múlt héten a Műszaki Kar Lean laborjában került sor. Ennek kapcsán beszélgettünk Fekszi Gergellyel, az EDC Vállalkozásfejlesztési vezető szakértőjével. 

Miért a DE Műszaki Kart választották a tréningsorozat első állomásának?

A program keretében 2022 őszén kezdtünk el együttműködni a Kaizen Institute Hungary-vel és a Leannovation Egyesülettel egy többalkalmas képzési program kidolgozásában és megvalósításában, melynek célja a Kaizen szemlélet, a lean menedzsment módszerek alapjainak megismertetése volt az erre nyitott helyi KKV-k vezetőivel. 

A programsorozatnak immár a második „évada” vette kezdetét szeptember 26-án a DE Műszaki Kar Lean Laborjában, mely helyszín már az első szezonban is bizonyított: az egyetem kiváló oktatói, akik egyben a Kaizen Institute Hungary évtizedes tapasztalattal rendelkező tanácsadói is, valamint a labor kialakítása és felszereltsége nagyszerű lehetőséget teremtett arra, hogy a lean alapelveinek működését, de leginkább az azok megismerésében, bevezetésében és alkalmazásában rejlő óriási potenciált a gyakorlatban tapasztalják meg a résztvevők. Úgy vélem, ez mindkét évadban maradéktalanul sikerült: a néhány óra alatt megtapasztalt hatékonyságnövelő megoldások eredményei kellőképpen felkeltették az érdeklődést a program további állomásai iránt.

Hogy látja a DE Műszaki Kar, az EDC Debrecen és a helyi vállalkozások kapcsolatát?

Míg az EDC Debrecennél célunk a helyi vállalkozások fejlődésének szakmai támogatása, addig a DE Műszaki Karának talán legfontosabb feladata a megfelelő humánerőforrás-utánpótlás biztosítása a környék fellendülő gazdasága számára. Olyan felkészült szakemberek, mérnökök pályára állítása vagy szakirányú továbbképzése, akik hatékonyan és sikeresen vehetnek részt az iparvállalatok termelési folyamatainak kialakításában, üzemeltetésében vagy továbbfejlesztésében, eredményesen vezethetik, menedzselhetik a rájuk bízott feladatokat, projekteket, területeket, vagy akár üzemegységeket, vállalatokat. 

A DE Műszaki Kara számos helyi, iparvállalattal alakított ki és ápol gyümölcsöző szakmai kapcsolatot, az EDC Debrecen pedig maximálisan támogatja ezeket a törekvéseket, és a jelenlegi program segítségével is igyekszik eljuttatni az itt meglévő tudást, illetve az ahhoz való hozzáférhetőség tényét a helyi kis- és középvállalkozások számára is. 

Célunk felhívni a vállalkozások figyelmét arra, hogy a DE Műszaki Karán elérhető képzések, a meglévő tudás kellően gyakorlati jellegű, s akár egy kisebb vállalkozás életében is nagyon eredményesen alkalmazható megoldásokat sajátíthatnak el a hallgatók. Olyan szakemberektől tanulhatnak, akik hasznos tanácsokkal tudják ellátni őket, legyenek akár leendő mérnökök, akár pályakezdők, akár „veterán” szakemberek. Az új technológiai megoldások alkalmazása mellett a korszerű, ugyanakkor széles körben bevált és alkalmazott menedzsment-módszerek ismerete elengedhetetlen lesz vállalkozásuk eredményesebbé, hatékonyabbá tételéhez. A lean laborban megvalósuló foglalkozás ennek nagyon szemléletes demonstrációs eszköze.

Milyenek a visszajelzések a programmal kapcsolatban?

A tréningsorozat „első évadával” kapcsolatban abszolút pozitív volt a résztvevők visszajelzése, ezért is indítottuk el a programot újra, immár minden alkalommal külső helyszínen – termelő vállalkozásoknál, illetve a sorozat első alkalmán még szimulált körülmények között, a Lean Laborban, egyfajta megalapozásként a hátralévő alkalmakhoz. A leginkább azt díjazták a résztvevők, hogy gyakorlatias és a hétköznapokban ténylegesen alkalmazható, sokszor egyszerűen megvalósítható ötleteket kaptak a tréning során, melyek átültethetők saját vállalkozásaiknál. 
 
Hogyan halad tovább a program, melyek a következő állomások?

November végéig még 3 állomás vár a résztvevőkre, 2 hazai tulajdonú KKV-hoz és egy multinacionális nagyvállalathoz látogatnak majd el a program résztvevői. Minden helyszínen egy-egy működő termelőüzemben, valós körülmények között, de mindig más-más aspektusát vizsgálják majd a bevált hatékonyságnövelő megoldásoknak, a lean filozófia gyakorlatban történő alkalmazásának, melyben a Műszaki Kar oktatói a helyszínen is segítségünkre lesznek.

Cs.K. 
 

 

Legutóbbi frissítés: 2024. 10. 01. 15:04