Dékáni köszöntő

Tisztelt Látogató! Kedves Érdeklődő!

 

A Debreceni Egyetem Műszaki Kara 2025-ben ünnepli fennállásának 60. évfordulóját. Ez az évforduló nem csupán egy intézmény történetét jelenti, hanem egy város, egy közösség és egy szakmai örökség hat évtizedes fejlődését is.

Debrecen, ahol a felsőoktatás közel 500 éves múltra tekint vissza, a hatvanas években az iparfejlesztéssel összhangban vált a hazai műszaki képzés egyik meghatározó központjává. Az Építési Minisztérium ekkor fogalmazta meg a felsőfokú építőgépészeti képzés létrehozásának koncepcióját. A régi temető helyén induló beruházás végül nemcsak egy technikumot és szakmunkásképzőt eredményezett, hanem 1965-ben megalapozta Debrecenben a felsőfokú műszaki oktatás jövőjét. Így született meg a Felsőfokú Építőgépészeti Technikum, amely később a Ybl Miklós Műszaki Főiskola debreceni egységévé vált, majd a Kossuth Lajos Tudományegyetem Műszaki Főiskolai Karához csatlakozott.

Személyesen is mély kötődésem van a Karhoz: családi történetem szerves része az intézmény múltja és fejlődése. Édesapám közlekedésmérnökként 1969-ben lett oktatója a főiskolának, így már fiatalkoromban betekintést nyerhettem az itt zajló munkába. Munkatársaival együtt megteremtette annak lehetőségét, hogy Debrecenben technikumi oktatás mellet a Műszaki felsőoktatás is teret nyerjen. 

Tisztelet az elődöknek

Múltunk és sikereink elképzelhetetlenek lennének azoknak az elkötelezett oktatóknak, kutatóknak és szakembereknek a munkája nélkül, akik megalapozták Karunk fejlődését. Az ő erőfeszítéseiknek köszönhetően csatlakozhattunk először a Kossuth Lajos Tudományegyetemhez, majd később a Debreceni Egyetemhez, amelynek ma is meghatározó részét képezzük.

Az általuk elvégzett nagy volumenű munka eredményeként:

  • 1966-ra felépült az épületünk legidősebb része, amely az építész és építőgépész hallgatók otthona lett.
  • Új szakok indultak, köztük a mélyépítés és az épületgépész szak, tovább bővítve az oktatási kínálatot.
  • 1996-ban csatlakoztunk a Kossuth Lajos Tudományegyetemhez, amely új fejlődési lehetőségeket nyitott meg számunkra.
  • 1999-ben köszönthettük első olyan saját nevelésű munkatársunkat, aki PhD fokozatot szerzett.
  • 2000-ben, az egyetemi integráció részeként, csatlakoztunk a Debreceni Egyetemhez mint Műszaki Főiskolai Kar.

A Műszaki Főiskolai Kar fejlődése és beépülése a Debreceni Egyetembe

A Debreceni Egyetemhez való csatlakozásunk teljesen új közeget, új követelményeket és új kihívásokat jelentett számunkra. Az egyetem elvárásai között kiemelt szerepet kapott az oktatás színvonalának folyamatos emelése és a mérnöki kutatások elindítása. Ekkoriban hét alapszakkal rendelkeztünk: építész, építőgépész, mélyépítés, épületgépész, műszaki menedzser, villamosmérnöki és vegyészmérnöki képzésekkel biztosítottuk a régió műszaki szakember-utánpótlását.

A 2000-es évek elején az egyetem akkori vezetése azonban úgy döntött, hogy a villamosmérnöki és vegyészmérnöki képzéseinket más karokra helyezi át (2004–2007 között), ami komoly változást jelentett számunkra. Az oktatás és kutatás megerősítésére tett törekvéseink azonban nem álltak meg:

  • 2007-ben elindíthattuk első mesterszakunkat, ezzel egyetemi karrá váltunk, és megnyílt az út a magasabb szintű képzések felé.
  • Ebben az évben elindítottuk az IRASE folyóiratot, amely mára Q2 besorolású tudományos kiadvánnyá vált.
  • 2017-ben kinevezhettük első saját nevelésű egyetemi tanárunkat, majd 2019-ben első saját nevelésű MTA doktorunkat, amely komoly mérföldkő volt a Kar tudományos életében.

A 2000-es évek végén, egy több évig tartó vezetői válságot követően, 2007-től egy új szemléletű, akkor fiatalnak nevezhető vezetés kezdte meg munkáját. E vezetés hosszú távú stratégiát dolgozott ki, amely utólag visszatekintve rendkívül eredményesnek bizonyult. Meghoztuk azokat a stratégiai döntéseket, amelyek a Kar további fejlődését biztosították:

  • A mesterképzések, doktori képzések és angol nyelvű képzések fejlesztésére fókuszáltunk,
  • Tudatosan kihagytuk a felsőfokú szakképzéseket, amelyek akkor lehetőségként felmerültek,
  • Az intézményi működés minőségi fejlesztését tűztük ki célul, amelynek eredményeként felsőoktatási minőségdíjat kaptunk.

A folyamatos fejlődés eredményeként 2024-ben  sikerült akkreditálnunk a Gépészeti Doktori Iskolánkat, így a Kar immár a teljes műszaki képzési spektrumot lefedi a BSc alapképzéstől a PhD doktori szintig.

Jövőnk és küldetésünk

Az elmúlt hatvan év alatt elért eredményeink megerősítenek minket abban, hogy a jövőt építjük – nemcsak épületekben és infrastruktúrában, hanem tudásban, innovációban és közösségben is. Új épületeink, modern laboratóriumaink és az iparral kialakított szoros együttműködésünk révén hallgatóink számára nemcsak elméleti tudást, hanem gyakorlatorientált, élményalapú oktatást biztosítunk. Ezt a törekvésünket ismerte el a Kiváló oktatási és kutatási infrastruktúra díj, amelyet a közelmúltban nyertünk el.

Büszkék vagyunk múltunkra, jelenünkre és az előttünk álló kihívásokra. Biztosak vagyunk abban, hogy diákjaink jövője nálunk kezdődik.

 

 

prof. Dr. Husi Géza

egyetemi tanár

GTIDEA professzora

Debreceni Egyetem Műszaki Kar, dékán

Járműmérnöki és Mechatronikai Intézet

Villamosmérnöki és Mechatronikai Tanszék, tanszékvezető

Legutóbbi frissítés: 2025. 03. 10. 13:08