Az ipari robotika jelene, jövője és oktatási igényei a FANUC szemszögéből

A jövő gyártása nem képzelhető el automatizálás nélkül – a FANUC pedig évtizedek óta globálisan vezető szereplő ezen a területen. A Debreceni Egyetem Ipar Napja rendezvényén a cég nemcsak a technológiai megoldásait mutatja be, hanem azt is, hogyan válik az oktatás aktív szereplőjévé. A részletekről Mezei Tamás, a FANUC Hungary ügyvezetője mesélt nekünk.

Hogyan lehet röviden összefoglalni, mivel is foglalkozik a FANUC?

Ipari automatizálással. Három fő területünk van: CNC vezérlések, ipari robotok, valamint fröccsöntő gépek. Ezeket jellemzően gyártó- és termelőcégeknek szállítjuk, illetve magyarországi robotintegrátoroknak, akik komplett gyártócella-rendszereket építenek ezek köré. A legfőbb felhasználói köreink az autóipar, az elektronikai ipar, de egyre hangsúlyosabbá válik az élelmiszeripar és az általános feldolgozóipar is.

fanuc

Milyen szerepet tölt be Debrecen és térsége a FANUC stratégiájában?

A térség az utóbbi években felértékelődött számunkra. A Debreceni Ipari Parkban több olyan beszállító és partner is megjelent, akik már FANUC eszközöket használnak – például csomagoló vagy palettázó gépgyártók. Ezért számunkra is egyre fontosabb Debrecen és a régió.

Miért tartják fontosnak az Ipar Napján való részvételt?

Az Ipar Napja jó lehetőség arra, hogy ne csak az eszközeinket mutassuk be, hanem az oktatással való kapcsolatunkat is. Az elmúlt években kiállítóként voltunk jelen, és sok diák keresett meg bennünket szakmai gyakorlattal vagy álláslehetőséggel kapcsolatban. Bár nem vagyunk akkora cég, mint a BMW, nálunk is van helye a fiataloknak – leginkább nyári gyakorlat formájában. Idén szeretnénk hangsúlyt helyezni arra, hogy bemutassuk: a robotika nem a jövő, hanem már a jelen, és hogy az oktatásban is aktívan szeretnénk részt venni.

Mit kínál a FANUC a diákoknak és pályakezdőknek?

Nálunk a robotika nemcsak munka, hanem szenvedély is. Nem gyártócég vagyunk, hanem azokkal dolgozunk, akik gyártanak – így a munkakörök rendkívül változatosak. Hosszú távú karrierutat biztosítunk. Van rá példa, hogy valaki technikusként kezd, majd applikációs mérnökké, később pedig európai szakértővé válik. Az európai régió elnöke is szervizmérnökként kezdett Olaszországban, és lépésről lépésre haladt felfelé. Aki ambiciózus, annak nálunk tényleg nyitott az út.

Milyen személyes kvalitásokat keresnek a jelentkezőkben?

A legfontosabb az elkötelezettség és a szakmai érdeklődés. Olyan kollégákra van szükségünk, akik rugalmasak, precízek, és szívesen mozognak különböző iparágak között. Mechatronikai, villamos vagy gépészmérnöki háttér előny, de a legjobb az, ha ezek ötvöződnek.

A legsikeresebb kollégáink azok, akik hobbiként tekintenek a munkára – olyan is van köztük, aki nyári gyakorlaton kezdett nálunk több mint tíz éve, és ma is itt dolgozik. Ezen kívül nélkülözhetetlen az angol nyelvtudás, mivel a dokumentáció, a képzések és a nemzetközi kapcsolattartás is ezen a nyelven történik.

A Műszaki Karral való együttműködésnek melyek a legfontosabb aspektusai az Önök számára?

Rendszeresen szervezünk robotprogramozási versenyeket, amelyekbe az elmúlt években már a Debreceni Egyetem hallgatói is bekapcsolódtak. Szeretnénk, ha a jövőben ez még tovább erősödne – például háziversenyek formájában, amelyekből kiválaszthatók azok a legjobb diákok, akiket országos vagy akár nemzetközi versenyekre delegálhatunk. Emellett tréningeket, oktatási anyagokat biztosítunk, és segítjük az egyetemi oktatók munkáját is, hogy ezek a technológiák beépülhessenek a képzésbe.

Célunk, hogy még szorosabbra fűzzük a kapcsolatot. Szeretnénk, ha a robotika szerves része lenne az egyetemi oktatásnak – laborokban, gyakorlatokon, versenyeken keresztül. Az ipar részéről egyre nagyobb igény van olyan mérnökökre, akik már az egyetem alatt találkoztak FANUC rendszerekkel, és van gyakorlati tudásuk. Mi ebben tudunk segíteni – tudást, eszközt, lehetőséget biztosítani. És reméljük, hogy ezek a diákok később már partnerként, kollégaként térnek vissza hozzánk.

 

Legutóbbi frissítés: 2025. 03. 26. 06:00